Wpisy dla daty: 03-02-2012

Siwienie jako wyzwanie

Tekst dodano: 03-02-2012, Tagi: farba, siwienie, pielęgnacja

Pojawienie się pierwszych siwych włosów często przyczynia się do lekkiego załamania. Dla wielu osób siwienie jest ostatecznym potwierdzeniem obawy o to, że młodość przeszła już do historii, na nie zaś czeka starość znana z tego, że jest czasem niełatwym i wymagającym wielu wyrzeczeń. Nasze reakcje na siwienie bywają zresztą bardzo zróżnicowane. Wiele osób dostrzegając pierwszy siwy włos rzuca się w pogoń za farbami i szamponami koloryzującymi, niemała ich liczba decyduje się zaś i na to, aby próbować rozwiązań alternatywnych, które opierają się w pewnej mierze na doświadczeniach naszych babek, częściowo zaś – na pomysłach, których źródła nie jesteśmy w stanie ustalić. Systematycznie rośnie jednak również liczba osób godzących się z biegiem lat i siwieniem jako naturalną oznaką starości i zastanawiających się przede wszystkim nad rym, jaką fryzurę wybrać, aby siwe włosy prezentowały się godnie zbudzając szacunek. Wiele wskazuje zresztą na to, że właśnie taka postawa jest najbardziej wskazana zwłaszcza, że przeciwstawianie się siwieniu jest możliwe jedynie w krótkim czasie. W pewnym momencie musimy pogodzić się przecież z tym, że jest to normalna reakcja charakterystyczna dla naszych organizmów.

Dlaczego siwiejemy?

Tekst dodano: 03-02-2012, Tagi: farba, siwienie

Siwienie to naturalny proces od lat obserwowany zarówno przez lekarzy, jak i przez osoby zajmujące się kwestiami związanymi z kosmetologią. Analiza wspomnianego zjawiska przyczynia się do tego, że dziś jesteśmy już w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego siwiejemy, a nawet – co zrobić, aby spowolnić proces pojawiania się białych włosów. Nadal jednak nie opracowaliśmy skutecznej techniki pozwalającej na zatrzymanie procesu siwienia, choć w wielu laboratoriach nieustannie prowadzone są badania przybliżające nas i do tego odkrycia. Za każdy kolor włosów odpowiadają specjalne barwniki umieszczone w mieszkach włosowych. Barwniki te znane są nam jako melaniny, a choć sami często myślimy o nich przede wszystkim w kontekście pełnionych przez nie funkcji estetycznych, nie powinniśmy zapominać i o tym, że melaniny nie tylko uatrakcyjniają, ale i chronią nasze włosy przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. W pewnym momencie jednak tempo, w jakim produkowane są melaniny słabnie, a tym samym i nasze włosy tracą swój naturalny kolor. Przyczynia się do tego zresztą nie tylko sam proces starzenia, na produkcję melanin wpływ ma bowiem również stres, silne działanie promieni słonecznych, a nawet uwarunkowania genetyczne.

Kilka słów o otyłości

Dane publikowane przez przedstawicieli środowisk medycznych są coraz bardziej alarmujące. Wynika z nich niezbicie, że otyłość, którą jeszcze nie tak dawno uważaliśmy przede wszystkim problem pozbawionych samodyscypliny Amerykanek, zaczyna być coraz poważniejszym wyzwaniem i dla Polek. Owszem, zdecydowana większość naszych rodaczek już od dawna zwraca uwagę na to, że ich waga nie stanowi dla nich powodu do dumy, o ile jednak kilkanaście lat temu mogliśmy zarzucić im skłonność do kokietowania otoczenia, o tyle teraz coraz częściej nie możemy się z nimi nie zgodzić. Problem wydaje się poważny również dlatego, że nie mamy pomysłu na to, jak możemy go rozwiązać. Owszem, periodyki poświęcone skutecznemu odchudzaniu mają coraz większy nakład, a książki omawiające mniej lub bardziej skuteczne diety sprzedawane są w ciągu kilku dni od momentu pojawienia się ich w sklepie, okazuje się jednak, że zainteresowanie problemem, jakie obserwujemy, wcale nie przyczynia się do tego, że możemy liczyć na jego szybkie rozwiązanie. Pytanie o to, co zrobić, aby wpłynąć na taki stan rzeczy nie traci na aktualności, a osoby, które poszukują na nie odpowiedzi nie ukrywają, że jej znalezienie staje się coraz bardziej skomplikowane.

krzesła medyczne