Psychologia a odchudzanie

Tekst dodano: 05-02-2012, Tagi: otyłość, ćwiczenia, dietetyk

Lista diet, które podobno pomogły już dziesiątkom znanych aktorów, piosenkarzy i polityków jest imponująca, a do tego systematycznie się wydłuża. Trudno zatem nie odnieść wrażenia, że pozbycie się zbędnych kilogramów nigdy nie było tak proste, jak ma to miejsce obecnie. Skoro jednak jest tak dobrze, dlaczego liczba osób otyłych wcale nie maleje, a lekarze zwracają uwagę na to, że problemy z utrzymaniem właściwej wagi mają nawet małe dzieci. Odpowiedź na to pytanie jest złożone, wiele osób przegrywa jednak już na starcie przede wszystkim dlatego, że gubienie zbędnych kilogramów to wyzwanie, z którym nie radzi sobie ich psychika. Wiele wskazuje na to, że skuteczne odchudzanie to problem, z którym zmagać musi się nie tylko nasz organizm. Proces gubienia kilogramów wymaga poświęceń i niemałej determinacji, a do tego nikt nie jest nam w stanie zagwarantować, że zakończy się powodzeniem. Jeżeli zatem nie przygotowujemy się do niego i nie nastawiamy się pozytywnie do idei odchudzania, niewielka jest szansa na to, że cudowna dieta sprawdzi się w naszym wypadku. Owszem, pozytywne myślenie nie wystarcza do tego, aby zapomnieć o otyłości, wiele wskazuje jednak na to, że za sukces diety w dużej mierze odpowiada nasz mózg.

Cel, który ułatwia odchudzanie

Na skuteczność odchudzania wpływ ma wiele czynników, trudno dziwić się więc, że nieustannie marzy się nam odkrycie tego kluczowego. Dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co sprawia, że jedne osoby z powodzeniem pozbywają się nadwagi, a inne mają na koncie coraz więcej nieudanych diet, wiele wskazuje jednak na to, że duże znaczenie ma to, jaki cel stawiamy sobie zaczynając proces gubienia kilogramów. To bardzo dobrze, że decydujemy się na przystąpienie do diety oraz na zapisanie się na siłownię, musimy jednak wiedzieć, po co to robimy. Jeszcze przed rozpoczęciem odchudzania powinnyśmy zatem założyć sobie cel, do którego będziemy dążyć pamiętając o tym, że jego realizacja powinna być możliwa. W praktyce oznacza to, że na sukces nie mogą liczyć osoby obiecujące sobie, że w czasie odchudzania zrzucą od razu czterdzieści kilogramów odkładających się im przez lata, podobne cele znane są bowiem z tego, że ich realizacja jest niemal niemożliwa. Warto cieszyć się zatem z każdego traconego kilograma, a nawet z tego, że udaje się nam utrzymać wagę nieco choćby niższą od początkowej. W ten sposób zwiększamy szanse na to, że dieta zakończy się powodzeniem.

Mówić o diecie, czy nie?

Dieta to w dużej mierze walka z pokusami, nietrudno domyślić się przy tym, że nie jest ich mało. Zmiana nawyków żywieniowych wymaga nie tylko zdecydowania, ale i odporności na naciski otoczenia, warto więc zastanowić się nad tym, czy nie korzystać ze wsparcia najbliższych. Wiele kobiet podchodzi do tego rodzaju wskazówek z dużą ostrożnością, okazuje się bowiem, że informowanie rodziny o odchudzaniu miewa negatywne skutki. Początkowa życzliwość przeobraża się w złośliwości, a w sytuacji, w której mamy do czynienia nie z pierwszą, ale z kolejną próbą pozbycia się zbędnych kilogramów złośliwości te jedynie przybierają na sile. Czy jednak oznacza to, że dieta powinna być przez nas realizowana w samotności? Zdecydowanie nie. Dietetycy odradzają takie postępowanie, zwracają przy tym uwagę nie tylko na to, że wsparcie najbliższych ułatwia gubienie kilogramów i pozytywnie wpływa na naszą motywację. Osoby zawodowo zajmujące się pomaganiem pacjentom z nadwagą podkreślają i to, że dieta może wpływać na zachowanie ich pacjentów przyczyniając się do tego, że stają się oni bardziej drażliwi i nerwowi. Wypada przygotować na to najbliższą rodzinę, aby nie wzbudzać poczucia winy w jej członkach.

www.pachnidelko.pl/pol_m_PROMOCJE-613.html

poprzednia     1 [2] 3 4 5     następna