Kilka słów o otyłości

Dane publikowane przez przedstawicieli środowisk medycznych są coraz bardziej alarmujące. Wynika z nich niezbicie, że otyłość, którą jeszcze nie tak dawno uważaliśmy przede wszystkim problem pozbawionych samodyscypliny Amerykanek, zaczyna być coraz poważniejszym wyzwaniem i dla Polek. Owszem, zdecydowana większość naszych rodaczek już od dawna zwraca uwagę na to, że ich waga nie stanowi dla nich powodu do dumy, o ile jednak kilkanaście lat temu mogliśmy zarzucić im skłonność do kokietowania otoczenia, o tyle teraz coraz częściej nie możemy się z nimi nie zgodzić. Problem wydaje się poważny również dlatego, że nie mamy pomysłu na to, jak możemy go rozwiązać. Owszem, periodyki poświęcone skutecznemu odchudzaniu mają coraz większy nakład, a książki omawiające mniej lub bardziej skuteczne diety sprzedawane są w ciągu kilku dni od momentu pojawienia się ich w sklepie, okazuje się jednak, że zainteresowanie problemem, jakie obserwujemy, wcale nie przyczynia się do tego, że możemy liczyć na jego szybkie rozwiązanie. Pytanie o to, co zrobić, aby wpłynąć na taki stan rzeczy nie traci na aktualności, a osoby, które poszukują na nie odpowiedzi nie ukrywają, że jej znalezienie staje się coraz bardziej skomplikowane.

W poszukiwaniu przyczyn otyłości

Tekst dodano: 04-02-2012, Tagi: otyłość, kilogramy, dietetyk

Czy walka ze zbędnymi kilogramami jest z góry skazana na niepowodzenie, a otyłość musi być postrzegana jako jedna z tych chorób cywilizacyjnych, które powinniśmy zaakceptować? Wiele osób jest skłonnych zgodzić się z tą tezą, dietetycy nie załamują jednak rąk. Ich zdaniem kluczem do sukcesu wydaje się w tym kontekście zrozumienie, z czego wynika problem otyłości, ustalenie jego źródeł może bowiem przyczynić się do tego, że znajdziemy skuteczne rozwiązanie. Zdecydowana większość osób mających coraz większe problemy z nadwaga i otyłością zwraca uwagę przede wszystkim na tempo życia. Tłumaczenie to uważane jest za dość wygodne, czy jednak rzeczywiście możemy mówić o nim wyłącznie jako o wymówce? Z pewnością wszyscy bylibyśmy zadowoleni, gdyby tak było, nie można jednak zaprzeczyć temu, że tak w życiu osobistym, jak i zawodowym wymaga się od nas nie tylko coraz większego zaangażowania, ale również maksymalnej koncentracji. Czasy, w których mogliśmy zrobić sobie przerwę i zastanowić się nad sobą przechodzą do historii, od nas zaś oczekuje się, że staniemy się swego rodzaju maszynami, które będą wypełniały swoje obowiązki nie tylko z maksymalnym zaangażowaniem, ale i maksymalnie bezrefleksyjnie. Trudno dziwić się więc, że taki tryb życia nie pozostawia zbyt wiele miejsca na troskę o zdrowie.

Szukając usprawiedliwiania dla otyłości

Tekst dodano: 04-02-2012, Tagi: otyłość, kilogramy, dietetyk

Pytani o problemy z utrzymaniem właściwej wagi rzadko zaprzeczamy ich istnieniu. Nadal jednak mamy skłonność do przekonywania otoczenia o tym, że wspomniane trudności są spowodowane nie naszymi zaniedbaniami, ale czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej mówimy w tym kontekście o chronicznym braku czasu i pędzie, do jakiego zmusza nas współczesny świat, przyznajmy więc, że nawet wówczas, gdy chcemy zmienić swoje postępowanie i zadbać o siebie, nie mamy takiej możliwości. Rzeczywiście, na początku dwudziestego pierwszego wieku świat stawia przed nami niemałe wymagania, czy jednak rzeczywiście jest tak, że nie możemy kontrolować tego, w jaki sposób się odżywiamy? Dietetycy nie ukrywają, że zarówno zdrowe odżywianie, jak i aktywność fizyczna są łatwiejsze do wcielenia w życie wówczas, gdy nie narzekamy na brak czasu. Zwracają jednak uwagę i na to, że wielu z nas odwołuje się do pędu charakterystycznego dla teraźniejszości przede wszystkim po to, aby znaleźć sobie wymówkę. Owszem, nie cieszymy się z tego, że mamy coraz mniej czasu dla siebie, pewne zadowolenie budzi w nas jednak to, że możemy wykorzystywać ten argument po to, aby usprawiedliwiać jednoznacznie niezdrowe nawyki.

suplementy na stawy https://www.rossmann.pl/Produkt/Johnsons-Baby-lagodna-oliwka-w-sprayu-200-ml,359594,1665,6093

[1] 2 3 4 5     następna