Treści dla tagu: dietetyk

W poszukiwaniu przyczyn otyłości

Tekst dodano: 04-02-2012, Tagi: otyłość, kilogramy, dietetyk

Czy walka ze zbędnymi kilogramami jest z góry skazana na niepowodzenie, a otyłość musi być postrzegana jako jedna z tych chorób cywilizacyjnych, które powinniśmy zaakceptować? Wiele osób jest skłonnych zgodzić się z tą tezą, dietetycy nie załamują jednak rąk. Ich zdaniem kluczem do sukcesu wydaje się w tym kontekście zrozumienie, z czego wynika problem otyłości, ustalenie jego źródeł może bowiem przyczynić się do tego, że znajdziemy skuteczne rozwiązanie. Zdecydowana większość osób mających coraz większe problemy z nadwaga i otyłością zwraca uwagę przede wszystkim na tempo życia. Tłumaczenie to uważane jest za dość wygodne, czy jednak rzeczywiście możemy mówić o nim wyłącznie jako o wymówce? Z pewnością wszyscy bylibyśmy zadowoleni, gdyby tak było, nie można jednak zaprzeczyć temu, że tak w życiu osobistym, jak i zawodowym wymaga się od nas nie tylko coraz większego zaangażowania, ale również maksymalnej koncentracji. Czasy, w których mogliśmy zrobić sobie przerwę i zastanowić się nad sobą przechodzą do historii, od nas zaś oczekuje się, że staniemy się swego rodzaju maszynami, które będą wypełniały swoje obowiązki nie tylko z maksymalnym zaangażowaniem, ale i maksymalnie bezrefleksyjnie. Trudno dziwić się więc, że taki tryb życia nie pozostawia zbyt wiele miejsca na troskę o zdrowie.

Szukając usprawiedliwiania dla otyłości

Tekst dodano: 04-02-2012, Tagi: otyłość, kilogramy, dietetyk

Pytani o problemy z utrzymaniem właściwej wagi rzadko zaprzeczamy ich istnieniu. Nadal jednak mamy skłonność do przekonywania otoczenia o tym, że wspomniane trudności są spowodowane nie naszymi zaniedbaniami, ale czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej mówimy w tym kontekście o chronicznym braku czasu i pędzie, do jakiego zmusza nas współczesny świat, przyznajmy więc, że nawet wówczas, gdy chcemy zmienić swoje postępowanie i zadbać o siebie, nie mamy takiej możliwości. Rzeczywiście, na początku dwudziestego pierwszego wieku świat stawia przed nami niemałe wymagania, czy jednak rzeczywiście jest tak, że nie możemy kontrolować tego, w jaki sposób się odżywiamy? Dietetycy nie ukrywają, że zarówno zdrowe odżywianie, jak i aktywność fizyczna są łatwiejsze do wcielenia w życie wówczas, gdy nie narzekamy na brak czasu. Zwracają jednak uwagę i na to, że wielu z nas odwołuje się do pędu charakterystycznego dla teraźniejszości przede wszystkim po to, aby znaleźć sobie wymówkę. Owszem, nie cieszymy się z tego, że mamy coraz mniej czasu dla siebie, pewne zadowolenie budzi w nas jednak to, że możemy wykorzystywać ten argument po to, aby usprawiedliwiać jednoznacznie niezdrowe nawyki.

Psychologia a odchudzanie

Tekst dodano: 05-02-2012, Tagi: otyłość, ćwiczenia, dietetyk

Lista diet, które podobno pomogły już dziesiątkom znanych aktorów, piosenkarzy i polityków jest imponująca, a do tego systematycznie się wydłuża. Trudno zatem nie odnieść wrażenia, że pozbycie się zbędnych kilogramów nigdy nie było tak proste, jak ma to miejsce obecnie. Skoro jednak jest tak dobrze, dlaczego liczba osób otyłych wcale nie maleje, a lekarze zwracają uwagę na to, że problemy z utrzymaniem właściwej wagi mają nawet małe dzieci. Odpowiedź na to pytanie jest złożone, wiele osób przegrywa jednak już na starcie przede wszystkim dlatego, że gubienie zbędnych kilogramów to wyzwanie, z którym nie radzi sobie ich psychika. Wiele wskazuje na to, że skuteczne odchudzanie to problem, z którym zmagać musi się nie tylko nasz organizm. Proces gubienia kilogramów wymaga poświęceń i niemałej determinacji, a do tego nikt nie jest nam w stanie zagwarantować, że zakończy się powodzeniem. Jeżeli zatem nie przygotowujemy się do niego i nie nastawiamy się pozytywnie do idei odchudzania, niewielka jest szansa na to, że cudowna dieta sprawdzi się w naszym wypadku. Owszem, pozytywne myślenie nie wystarcza do tego, aby zapomnieć o otyłości, wiele wskazuje jednak na to, że za sukces diety w dużej mierze odpowiada nasz mózg.

Dieta pod opieką specjalistów

Tekst dodano: 12-02-2012, Tagi: dieta, kilogramy, dietetyk

Na odchudzanie się, niczym na naukę, nigdy nie jest za późno, a skuteczna dieta jest możliwa do zrealizowania nawet wówczas, gdy mamy już kilkadziesiąt lat i problemy zdrowotne. Co więcej, właśnie w tym okresie odchudzanie się jest w szczególny sposób wskazane, nadmiar kilogramów może mieć bowiem zgubny wpływ na stan naszego zdrowia. W pewnym wieku niewskazane jest jednak samodzielne podejmowanie decyzji o odchudzaniu, chcąc poprawić swój wygląd można bowiem wyrządzić wiele złego organizmowi. Przed inauguracją diety warto zatem skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wykona nam podstawowe badania i zwróci nam uwagę na to, na co powinniśmy uważać w pierwszej kolejności. Samą dietę wypada zresztą realizować nie w oparciu o wytyczne publikowane przez poradnik dla kobiet, ale zgodnie z założeniami określonymi przez dietetyka. Konsultacja z dietetykiem pomoże nam zrozumieć, dlaczego tyjemy i ustalić taki jadłospis, który pomoże nam pozbyć się nadmiaru kilogramów nie szkodząc jednak naszemu zdrowiu. Będzie ona zatem krokiem jak najbardziej wskazanym przyczyniającym się do realizacji marzenia o zgrabnej sylwetce, nie warto zatem zwlekać ze wspomnianą wizytą.